May 20, 2017

Türkiye'nin En Sevilen Festivali Başlıyor!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle bu yıl 14. yaşında giren Çocuk Filmleri Festivali, 24 Mayıs’ta Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediye’sinin destekleri ile Elazığ Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Çünkü hayaller uçar, sınır tanımaz” sloganıyla yola çıkıyor.

24 Mayıs 2017 günü oyuncu ve sunucu Ceren Benderlioğlu’nun sunumuyla başlayacak Çocuk Filmleri Festivali’nde çocukları Animasyon grupları karşılıyor olacak. Gösterimlerin ve katılımın ücretsiz olarak gerçekleşeceği festival 5’yaşından 12 yaşına kadar tüm öğrencilere açıktır. Öğrencilerimiz, aileleri ile birlikte gösterimlere katılabilirler. 10:00 ve 12:30 seanslarında ki gösterimler’de öğrenciler uluslararası film festivallerinden ödüller almış kısa animasyon filmleri Masalcı Abla Fulya Aksular’ın seslendirmesi ile izleyecekler.

Festivalin açılış filmi ise Baraj: Küçük Kunduzun Hikâyesi”, Toronto Uluslararası Çocuk Filmleri Festivalinin açılışı için özel olarak yapılmıştır ve arka plandaki müzikleri gösterim esnasında canlı olarak Toronto Senfoni Orkestrası tarafından filmle eş zamanlı olarak icra edilmiştir. Filmin müziği de sadece bu filme özel olarak Erica Procunier tarafından bestelenmiştir. Türkiye’de ilk defa Elazığ’da gösterimde olacaktır.

Çocukların sinemayla tanışmasını sağlayarak sinema kültürü edinmelerinde ve erken yaşta sanatsal üretim denemelerinde yol gösterici bir rol oynayan festival, Elazığ’ın yanı sıra Bingöl, Tunceli ve İstanbul şehirlerinde de film gösterimleri ve etkinliklerle çocuklarla buluşacak.

Festivalde uluslararası ödül almış film gösterimlerinin yanı sıra Stop Motion Animasyon Atölyesi Drama Atölyesi ve oyuncu, yönetmenler eşliğinde ise Jüri Atölyesi gerçekleştirilecektir.

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.