Açılış Filmi
Uluslararası Çocuk Filmleri Yarışması
13. Festivalin En Sevilenleri
Marlies Van Der Wel Seçkisi
Sakar Şövalye ve Oğlu
Hayvan Dostlarımız
Gelecekten Hikâyeler
Hayaller Alemi
SAKAR ŞÖVALYE VE OĞLU Fransa, Belçika - 2016 11' 14" Tüm yaş grupları Yönetmen: Joeri Christiaen Senarist: Hugh Webber, Joeri Christiaen Müzik: Jan Duthoy, Frederik Segers Seslendirme: Kaycie Chase, Jules de Jongh, David Gasman Yapımcı: Perrine Gauthier, Corinne Kouper Yapım Şirketi: Thuristar, TeamTO
Başrollerinde, sakar, ama çekici ve cesur bir şövalye olan Turuncu Şövalye Henri’nin, zeki oğlu Şövalye yaveri Jimmy’nin ve Jimmy’nin En Destansı Kenti'ndeki en yakın arkadaşı Prenses Cat’in olduğu bu çizgi dizi bir ortaçağ komedisi… Bu kahraman üçlü, maceralarıyla Karanlık Çağları biraz da olsa aydınlık ve oldukça eğlenceli bir yere dönüştürmeye çalışacaklar. 13. Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali'nde "Büyülü Dünyalar" isimli bölümde gösterdiğimiz ve izleyiciler tarafından çok sevildiği için bu sene de "13. Festivalin En Sevilenleri" bölümüne aldığımız "850 Metre" isimli çizgi filmden esinlenilen ve dünya çapında 100'den fazla ülkede gösterilmekte olan bu çizgi dizinin üç bölümünü bu bölüm kapsamında izleme şansına kavuşacaksınız.
Joeri Christiaen Belçika’nın Ghent kentinde bulunan Kraliyet Akademisi’nde 3 yıl klasik animasyon eğitimi aldıktan sonra, sınıf arkadaşlarıyla birlikte bir animasyon dizi projesi geliştirdi, “Belleville’de Randevu” isimli uzun metraj filmde baş animasyoncu olarak çalıştı ve birçok ticari işin animasyonlarını ve resimli taslaklarını yaptı. 2007 yılında, “Plankton İstilası” isimli mini diziyi yarattı. Önce internet üzerinden yayınlanan bu dizi, daha sonra televizyona da uyarlandı. İlk televizyon dizisinin yapım sürecinde, Joeri, 2008 yılında kurduğu Thuristar isimli yapım şirketinin çatısı altında “850 metre” isimli kısa animasyonu hayata geçirdi. Bu film 3 yıllık bir sürede ve çok küçük bir ekiple gerçekleştirildi. 2012-2016 yılları arasında, Joeri, “850 Metre”den esinlendiği “Sakar Şövalye ve Oğlu” isimli televizyon dizisini yarattı ve yönetti. 52 bölümden oluşan bu dizi şu anda Cartoon Network, Boomerang, Canal+, Super RTL, VRT ve RTBF de dâhil olmak üzere 100’den fazla ülkenin televizyon kanallarında yayınlanmaya devam etmektedir. Şu anda, Joeri önde gelen bir Avrupa yayıncılık şirketiyle işbirliği halinde yeni bir televizyon programı üretmekte ve 2017 yılında başladığı ilk uzun metraj film senaryosu üzerinde çalışmaya da devam etmektedir.
KİM BU MUHTEŞEM SAVAŞÇI?
Cat kendisinin de diğer şövalye çırakları kadar başarılı bir savaşçı olduğunu kanıtlamak için turnuvaya katılmak istemektedir. Jimmy, Cat’in kimliğini gizleyerek turnuvada yarışmasını sağlamak için yüzü gizleyen bir miğfer verir. Ama Cat o kadar iyidir ki bir süre sonra herkes, maskenin ardında kimin olduğunu merak etmeye başlar.
KÖTÜLER TAKIMI
Elde ettikleri başarılardan dolayı bizim üçlünün başı dönmüştür ve her yerde yenilmez bir ekip olmalarıyla övünmeye başlamışlardır. Beklenmedik bir şekilde bu övünmeler Lanetli Cadı ile Hain Jack’e kendi ekiplerini kurmayı ilham eder. En Destansı kentini kurtarmak için Jimmy, Henri ve Cat’in bu ekibi dağıtması gerekmektedir.
ŞÖVALYEM, EJDERHAM VE BEN
Jimmy, Cat ve Bjorn bir türlü bir arada rahat rahat “Öfkeli Şövalyeler” oyununu oynayamamaktadır. Çünkü Jimmy ile Bjorn sürekli birbirine düşman olan babaları tarafından yakalanma korkusu içindedir. En sonunda bu sorunu çözmek için babalarını dost etmeye karar verirler.
Perrine Gauthier, Joeri Christiaen, Sarah Kaufmann, Thuristar ve TeamTO'ya teşekkür ederiz.