Festival Başlıyor
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK SEVİLEN FESTİVALİ BAŞLIYOR! “14. ÇOCUK FİLMLERİ FESTİVALİ” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle bu yıl 14. yaşında giren Çocuk Filmleri Festivali, 24 Mayıs’ta Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediye’sinin destekleri ile Elazığ Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Çünkü hayaller uçar, sınır tanımaz” sloganıyla yola çıkıyor.
24 Mayıs 2017 günü oyuncu ve sunucu Ceren Benderlioğlu’nun sunumuyla başlayacak Çocuk Filmleri Festivali’nde çocukları Animasyon grupları karşılıyor olacak. Gösterimlerin ve katılımın ücretsiz olarak gerçekleşeceği festival 5’yaşından 12 yaşına kadar tüm öğrencilere açıktır. Öğrencilerimiz, aileleri ile birlikte gösterimlere katılabilirler. 10:00 ve 12:30 seanslarında ki gösterimler’de öğrenciler uluslararası film festivallerinden ödüller almış kısa animasyon filmleri Masalcı Abla Fulya Aksular’ın seslendirmesi ile izleyecekler. Festivalin açılış filmi ise Baraj: Küçük Kunduzun Hikâyesi”, Toronto Uluslararası Çocuk Filmleri Festivalinin açılışı için özel olarak yapılmıştır ve arka plandaki müzikleri gösterim esnasında canlı olarak Toronto Senfoni Orkestrası tarafından filmle eş zamanlı olarak icra edilmiştir. Filmin müziği de sadece bu filme özel olarak Erica Procunier tarafından bestelenmiştir. Türkiye’de ilk defa Elazığ’da gösterimde olacaktır.
Ceren BENDERLİOĞLU
BARAJ: KÜÇÜK KUNDUZUN MACERALARI Yapımcı: Kjell Boersma
Çocukların sinemayla tanışmasını sağlayarak sinema kültürü edinmelerinde ve erken yaşta sanatsal üretim denemelerinde yol gösterici bir rol oynayan festival, Elazığ’ın yanı sıra Bingöl, Tunceli ve İstanbul şehirlerinde de film gösterimleri ve etkinliklerle çocuklarla buluşacak. Festivalde uluslararası ödül almış film gösterimlerinin yanı sıra Stop Motion Animasyon Atölyesi Drama Atölyesi ve oyuncu, yönetmenler eşliğinde ise Jüri Atölyesi gerçekleştirilecektir. 14. kez gerçekleşecek Çocuk Filmleri Festivali bu yıl, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya yüzlerce çocuğa sinema ile ulaşmayı amaçlıyor.
Fulya AKSULAR